Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety w budynkach, gdzie stosowana jest wentylacja grawitacyjna, bardzo trudno jest zapewnić odpowiedni poziom komfortu w pomieszczeniach. Nawet regularnie otwierając okna i drzwi, możemy mieć problem z utrzymaniem we wnętrzu optymalnych warunków do pracy i odpoczynku. Przez to właśnie dochodzi do podwyższonej wilgotności powietrza i wzrostu stężenia dwutlenku węgla. Coraz częściej zastosowanie znajdują nowoczesne systemy wentylacyjne, które umożliwiają nie tylko skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach, ale również pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Jest to możliwe za sprawą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jak to działa?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w praktyce
Nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła składa się nie tylko z wentylatorów wyciągowych, ale równie nawiewnych, które tłoczą powietrze do pomieszczeń. Do sprawnego działania systemu niezbędna jest również sieć przewodów, które rozprowadzają do pomieszczeń świeże powietrze, a zbierają usuwane w celu dostarczenia go do wymiennika, gdzie dochodzi do procesu wymiany ciepła między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Wymiennik zazwyczaj zlokalizowany jest w centrali wentylacyjnej, tzw. rekuperatorze, gdzie znajdują się również wentylatory, filtry i cały układ sterujący.
Do pomieszczeń trafia świeże powietrze ogrzane w wymienniku ciepła, które tłoczone jest przez wentylator nawiewny przewodami wentylacyjnymi. Z kolei „zużyte” powietrze z wnętrza budynku wyciągane jest przez wentylator wywiewny siecią przewodów prowadzących do wymiennika ciepła (rekuperatora). Po przepłynięciu do niego nagrzane powietrze z pomieszczeń oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu pozyskanemu z zewnątrz.
Sterowanie centralą wentylacyjną odbywa się za pomocą regulatora umieszczonego na obudowie centrali lub połączonego z nią przewodowo. Jeśli centrala wyposażona jest w bazę radiową można stosować regulatory bezprzewodowe. Coraz popularniejsze jest sterowanie rekuperatorem bezpośrednio z telefonu przy wykorzystaniu aplikacji do urządzeń mobilnych. Poza ręcznym lub czasowym sterowaniem centralą, można skorzystać z lokalnych czujników CO2 lub wilgotności powietrza, które zwiększają chwilowo wydajność rekuperatora do czasu uzyskania optymalnych parametrów w pomieszczeniach.
Poznaj korzyści z zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- Komfort użytkowania pomieszczeń za sprawą wprowadzenia świeżego, filtrowanego powietrza.
- Skuteczne obniżenie wilgoci oraz zawartości dwutlenku węgla w pomieszczeniach.
- Za sprawą specjalnych filtrów elektrostatycznych o właściwościach antyalergicznych można ograniczyć ilość alergenów (pyłków) w powietrzu, a przy zastosowaniu filtrów antysmogowych radykalnie zredukować zawartość szkodliwych substancji w nawiewanym powietrzu
- System wentylacji z rekuperatorem pozwala na zaoszczędzenie nawet ok. 20 kWh/m2 energii potrzebnej do ogrzania budynku w ciągu roku, co wpływa na znaczną oszczędność kosztów za energię.
- Automatyczny by-pass zapewnia możliwość nawiewu chłodnego powietrza latem w godzinach nocnych z pominięciem wymiennika.
- Możliwość współpracy z urządzeniami peryferyjnymi, np. gruntowym wymiennikiem ciepła GWC, co wpływa na redukcję kosztów ogrzewania zimą lub obniżenie temperatury w budynku w okresie lata przy niewielkich kosztach eksploatacyjnych.