Jak wybrać miejsce w domu do zamontowania pompy ciepła?
Odnawialne źródła energii coraz bardziej zyskują na popularności z uwagi na to, że są przyjazne środowisku, a do tego pozwalają redukować rachunki, na przykład za energię elektryczną czy ogrzewanie. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które pozwalają na tanie i efektywne ogrzewanie budynków. Ważna jest jednak odpowiednia instalacja urządzenia. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na często pojawiające się pytanie, czyli gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła w domu.
Czy można umieścić pompę ciepła wewnątrz budynku?
Osoby, którym zależy na tym, by żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, a do tego zaoszczędzić na rachunkach, decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Aby żyć jeszcze bardziej ekonomicznie, często kupują również pompę ciepła. Miejsce montażu urządzenia powinno być uzależnione przede wszystkim od tego, ile hałasu generuje i jaka jest jego wielkość. Oprócz tego domownicy powinni pamiętać o tym, aby zapewnić wygodny dostęp do pompy w razie awarii. Pompę ciepła można umieścić w budynku.
Takie modele zwykle mają mniejsze gabaryty. Jeśli urządzenie współpracuje jedynie z ogrzewaniem podłogowym czy płaszczyznowym, to jego rozmiary są naprawdę niewielkie. W przypadku domów jednorodzinnych dobrym miejscem na montaż będzie poddasze albo piwnica. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła nie może się znajdować w pobliżu składu węgla i nie powinna mieć kontaktu z nadmierną wilgocią.
O czym należy pamiętać, montując pompę ciepła na zewnątrz budynku?
Czasami zdarza się tak, że pompę ciepła lepiej zamontować na zewnątrz budynku. Są to modele powietrzne i niektóre pompy gruntowe. Urządzenia wyróżniają się wytrzymałą obudową wykonaną z metalu zabezpieczonego specjalną powłoką. Pompę najlepiej umieścić przy ścianie zewnętrznej, ponieważ wówczas będzie miała dobre połączenie z instalacją dolnego źródła.
Należy też zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ powinien określić minimalną odległość od budynku (najczęściej jest to od 30 cm do 1,5 m). Bardzo ważne jest, aby wyrzutnia nie była skierowana na ściany budynku, ponieważ mogłyby ulec zawilgoceniu. Oprócz tego warto też pamiętać, aby pompa nie sąsiadowała z przeszkodami, na przykład skupiskami krzewów.