Fotowoltaika w polsce. Przyszłość i perspektywy - inside
Fotowoltaika to przyszłość energetyki. Chociaż w Polsce nadal większość gospodarstw domowych korzysta z konwencjonalnych źródeł prądu, to jednak można zauważyć coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE). Są nie tylko zdecydowanie tańsze w eksploatacji, ale i korzystniejsze dla środowiska naturalnego.
Zastosowanie fotowoltaiki w kraju i na świecie
Chociaż fotowoltaika w Polsce wciąż nie jest dominująca, to jednak z roku na rok można zauważyć sukcesywne zmiany na naszym rynku. Trendy wzrostowe w dużej mierze wynikają z pewnych zobowiązań międzynarodowych, które zakładają m.in. że w roku 2020 udział OZE w zużyciu energii ma wynosić 15%.
W krajach zachodnioeuropejskich, np. w Niemczech, panele słoneczne są zdecydowanie popularniejsze niż u nas. Niemcy, podobnie jak Polska, nie należy do krajów mocno nasłonecznionych. A jednak w najcieplejszych miesiącach fotowoltaika odpowiada tam nawet za 15% produkowanej energii.
Najwięcej farm fotowoltaicznych występuje w Chinach, USA, Indiach, a także Arabii Saudyjskiej. Mogą one osiągać nawet 1500 MW mocy i zajmują powierzchnię kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych. Polsce wciąż daleko do takich wyników, niemniej w przyszłości z pewnością będzie się to rozwijać.
Fotowoltaika – chwilowa moda czy konieczność?
Odnawialne źródła energii to obecnie najlepsza alternatywa dla nieodnawialnych źródeł, takich jak węgiel brunatny, węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, które pewnego dnia ulegną wyczerpaniu. Chociaż prognozy dotyczące ich wyczerpania są różne, jedno jest pewne: uzależnianie się wyłącznie od nich jest obecnie dość ryzykowne. Kolejna kwestia to finanse. Chociaż początkowa inwestycja w systemy fotowoltaiczne wiąże się ze sporym wydatkiem, dotyczy to nie tylko dużych farm fotowoltaicznych, ale i gospodarstw domowych, to jednak późniejsza eksploatacja zapewnia spore oszczędności. To jeden z podstawowych argumentów, dla których OZE zdobywają sobie coraz większą popularność również wśród prywatnych odbiorców. Ostatnią, chociaż w globalnej perspektywie najważniejszą kwestią jest ekologia. Smog nie bierze się znikąd. W dużej mierze winne są tradycyjne metody pozyskiwania i wykorzystywania energii. Odnawialne źródła energii to obecnie jedyny sposób, aby ograniczyć poziom zanieczyszczania środowiska.
Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, w tym przede wszystkim ekologiczne i ekonomiczne, stwierdzić można, że rynek fotowoltaiki w naszym kraju z pewnością będzie się sukcesywnie rozwijał – oby jak najprężniej.