Stale rosnące ceny opłat za energię elektryczną czy ogrzewanie oraz kiepska kondycja środowiska naturalnego sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się inwestycją w zaawansowane technologicznie, ekonomiczne urządzenia. Właśnie dlatego na popularności coraz bardziej zyskują na przykład fotowoltaika lub rekuperacja. Oprócz tego na uwagę niewątpliwie zasługują też pompy ciepła. Jakie koszty wiążą się z instalacją takiego sprzętu?
Co wpływa na koszt założenia pompy ciepła?
Osoby, które odwiedzają naszą firmę, ponieważ interesują się fotowoltaiką w Poznaniu czy inwestycją w inne urządzenia umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii zwykle na początku pytają o koszty. Należy pamiętać, że cena jest uzależniona od wielu czynników. Jeżeli chodzi o omawiane pompy ciepła, to wyliczając koszty, trzeba wziąć pod uwagę:
– warunki geologiczne (wyłącznie w przypadku pompy gruntowej)
– technologię budowania domu,
– sposób ogrzewania,
– strefę klimatyczną,
– zapotrzebowanie na moc cieplną,
– ilość pobieranej energii.
Co ważne, dolnym źródłem ciepła dla pompy może być np. powietrze lub grunt.
Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, inwestując w pompę ciepła?
Wiemy już, co wpływa ma wpływ na wielkość jednostki pompy ciepła dla Twojego domu. Ale z jakim kosztem trzeba się liczyć? Uśredniając, w przypadku średniej wielkości domu jednorodzinnego, można się spodziewać kosztów inwestycyjnych sięgających od 35000 do 50000 złotych. Jeśli natomiast pompa ciepła zostanie zamontowana w większym obiekcie (o powierzchni powyżej 300 m2), to koszty mogą sięgać około 100000 złotych. Warto zwrócić się o pomoc w doborze do specjalisty, który oszacuje jakie urządzenie będzie pracować najbardziej ekonomicznie.
Decydując się na taką inwestycję, można otrzymać dotacje, które pokryją dużą część kosztów związaną z zakładaniem pompy. Istotna jest też kwestia oszczędności. Dzięki pompie ciepła można zredukować koszty o około 20%. W praktyce oznacza to, że właściciele domów, którzy wcześniej korzystali z kotła gazowego, mogą zaoszczędzić około 500 złotych na kosztach związanych z klimatyzacją i ogrzewaniem w skali roku.