Wentylacja mechaniczna – nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna – nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna to zdecydowanie skuteczniejsza forma wentylacji niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Systemy mechanicznej wentylacji charakteryzuje możliwość kontroli ilości powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Dzięki czemu możemy zapewnić świeże powietrze w całym domu.

Jak działa wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna może być tak regulowana, aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza do konkretnych pomieszczeń. Co więcej, dzięki zastosowaniu rekuperacji, daje możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego, ogrzanego wcześniej powietrza.

Głównym elementem systemu jest centrala wentylacyjna. To urządzenie posiadające dwa wentylatory. Nawiewny – zasysający świeże powietrze z zewnątrz i wtłaczający je do sieci przewodów wentylacyjnych. Wyciągowy – usuwający zużyte powietrze na zewnątrz. Nowoczesne centrale wentylacyjne, zwane powszechnie rekuperatorami, pozwalają odzyskać ciepło z powietrza odprowadzonego na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji, możemy odzyskać nawet 90% ciepła na ogrzanie pomieszczeń zimą.

W przypadku wentylacji mechanicznej, na zewnątrz budynku montowane są specjalne czerpnie powietrza, w postaci kratek albo kominków. Należy umieszczać je w miejscach osłoniętych od wiatru i zacienionych. Nie powinny także znajdować się w pobliżu źródła intensywnych zapachów lub ulicy. Wyrzutnia zużytego powietrza zlokalizowana jest przeważnie na dachu.

Droga świeżego powietrza do wnętrza

W przypadku wentylacji mechanicznej, świeże powietrze dociera do wnętrz za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych. Po drodze przechodzi przez system filtracyjny, który oczyszcza powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń stałych. Występują też specjalne filtry, które są w stanie usuwać z dostarczanego powietrza pyłki roślin i inne alergeny, a także eliminować nieprzyjemne zapachy.  Kanały z rurami wentylacyjnymi ukrywa się w ścianch i stropach, a także w pomieszczeniach nieużytkowych, takich jak np. poddasze. Na zakończeniu kanałów montuje się nawiewniki i wywiewniki zwane powszechnie anemostatami, choć stosuje sie jeszcze inne elementy nawiewno-wywiewne tj. kratki, nawiewniki szczelinowe itp. Ważne jest też, aby była możliwość regulacji ilości doprowadzanego lub usuwanego powietrza do każdego pomieszczenia, aby układ się z zbilansował i nie było sytuacji, że niektóre np. oddalone od centrali pomieszczenia były niewentylowane. Najczęściej nawiewniki i wywiewniki montuje się w suficie albo w ścianach, ale też spotykane są nawiewniki podłogowe. Wiele zależy od projektanta instalacji, który często z porozumieniu z architektem wnętrz w taki sposób projektuje instalację, aby poza walorami użytkowymi nie wpływała ona negatywnie na wystrój pomieszczenia.

 

Kominek gazowy charakterystyka

Kominek gazowy, w odróżnieniu od tradycyjnego, nie wymaga dokładania opału, kontroli ani sprzątania paleniska. Po prostu za pomocą pilota włączamy kominek i możemy od razu cieszyć się jego ciepłem, bez wszystkich komplikacji z kupowaniem i przechowywaniem drewna oraz utrzymaniem kominka w czystości.

Zalety kominka gazowego

Po pierwsze wygoda. Kominek gazowy obsługujesz bezproblemowo. Żadnych przygotowań i uciążliwych rozpalań. Naciskasz przycisk na pilocie i już możesz cieszyć się przytulną atmosferą i emitowanym ciepłem. Nie musisz dokładać drewna i czyścić palenisk  z popiołu. Jest to bardzo przydatna cecha, szczególnie jeżeli kominek mamy w mieszkaniu, z którego trudno wynosić co rano popiół.

Po drugie – łatwy montaż. Kominek gazowy jest dostarczany z kompletnym osprzętem. Nie wymaga montażu dodatkowej armatury i zabezpieczeń. Jak każde urządzenie gazowe, będzie jednak wymagać doprowadzenia gazu, który podłączamy atestowanym przewodem elastycznym, podobnym jaki stosujemy do podłączenia kuchenki gazowej. Dwuścienny system spalinowy zapewnia zarówno odprowadzanie spalin, jak i dostawę świeżego powietrza do spalania. Jest to dużo dogodność w przypadku gdy wcześniej nie doprowadziliśmy kanału powietrznego do urządzenia co jest niezbędne w przypadku kominków tradycyjnych.

Po trzecie, jest bezpieczny. Kominek gazowy z odpowiednimi certyfikatami posiadać będzie zabezpieczenia, które zapewnią jego bezpieczne użytkowanie. Mowa o czujniku ciągu kominkowego, który przeciwdziała cofaniu się spalin do pomieszczenia z niedrożnego komina. Kominek wyposażony jest też w zawór odcinając dopływ gazu w przypadku zaniku płomienia.

Po czwarte, wygląd i klimat. Kominki gazowe wyglądają podobnie do tradycyjnych. Ogień może w nich strzelać na otwartym palenisku albo za żaroodporna szybką. Kominek gazowy możemy zabudować albo zostawić odkryty. W zasadzie, wyglądem nie musi się wcale różnić od tradycyjnego kominka. Z pewnością jest od niego prostszy w użyciu i łatwiej utrzymać go w czystości. Kominek może być wypełniony ceramicznymi atrapami polan drewnianych, które są bardzo trudne do odróżnienia od prawdziwego drewna. Bardzo często osoby postronne nie są w stanie odróżnić kominka gazowego w trakcie pracy od tradycyjnego.

Co z wentylacją?

Pamiętaj, że pomieszczenie, w  którym chcesz zamontować kominek, powinno mieć co najmniej kubaturę 8 m3 oraz sprawną wentylację wywiewną. Jeżeli Twój kominek zasilany jest gazem ziemnym – kratka wywiewna powinna znajdować się pod sufitem. Jeżeli urządzenie zasilane jest  gazem płynnym – należy ją zamontować przy podłodze. W domach, w których mamy wentylację mechaniczną, musi być ona odpowiednio zbilansowania.

Kiedy warto zainstalować kolektory słoneczne

Ze względu na małą ilość dni bezchmurnych, w Polsce kolektory słoneczne nie są w stanie w znacznym stopniu zastąpić konwencjonalnego ogrzewania. Mogą jednak wspomóc w znacznym stopniu podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli dobór i instalację wykonamy prawidłowo, możemy obniżyć ten koszt nawet o 60%.

Czy inwestycja w kolektory słoneczne się opłaca?

Montaż kolektorów słonecznych najbardziej opłaci się tym, którzy ponoszą wysokie koszty wytwarzania energii konwencjonalnej. Ponieważ, im więcej płacimy za wodę i ogrzewanie, tym szybciej zwróci się nam inwestycja w solary. Opłacalność inwestycji może wzrosnąć dodatkowo, jeśli uzyskamy do niej dopłatę albo niskooprocentowany kredyt.

Jeśli do podgrzewania ciepłej wody korzystamy z droższych źródeł energii tj. kotły elektryczne, kotły olejowe lub zasilane gazem płynnym z butli, inwestycja zwróci się znacznie szybciej niż w przypadku korzystania taniego źródła energii tj. pompa ciepła. Dla gospodarstw domowych zasilanych piecami na paliwo stałe, zastosowanie kolektorów słonecznych pozwoli na rezygnację z użytkowania ich w okresie lata, kiedy są mało ekonomiczne i korzystanie z nich nastręcza wielu problemów.

Doskonałe rozwiązanie dla dużej rodziny

Na montażu kolektorów słonecznych najbardziej zyskają duże rodziny, ponieważ w ich domach zużycie wody jest bardzo wysokie. Warto je także zamontować, jeśli korzystamy z dużej wanny z hydromasażem albo z basenu. Pamiętajmy, że montaż kolektorów słonecznych to wydatek około kilkunastu tysięcy złotych, co, w porównaniu z kosztem domu, stanowi naprawdę niewielką kwotę. Dlatego, korzystanie z energii słonecznej jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwala sporo zaoszczędzić w perspektywie wielu lat eksploatacji kolektorów.

Kolektory słoneczne są również popularne w obiektach basenowych, a także w dużych obiektach użytku publicznego. Mogą również posłużyć do wspomagania ogrzewania, jednak ma to miejsce przede wszystkim w budynkach niskoenergetycznych, gdzie dodatkowa instalacja pracuje na obniżonym parametrze grzewczym.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe różni się od grzejnikowego nie tylko sposobem prowadzenia instalacji, ale także sposobem przekazywania ciepła, mocą grzewczą oraz innymi czynnikami. Wyjaśniamy, jakie są największe zalety systemu ogrzewania podłogowego i dlaczego jest korzystną alternatywą dla grzejników.

Plusy ogrzewania podłogowego:

Nie unosi się kurz – ponieważ większość energii przekazywana jest przez promieniowanie, w przypadku ogrzewania podłogowego nie powstaje ruch powietrza, tak jak ma to miejsce przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Temperatura powierzchni grzewczej wynosi około 22-26°C, dlatego krążenie kurzu w powietrzu jest minimalne, nie występuje również zjawisko przypiekania kurzu, które obserwujemy w przypadku tradycyjnych grzejników mających temperaturę sięgającą ok.  60°C

Ze względu na ograniczenie latającego w powietrzu kurzu, ogrzewanie podłogowe jest zalecane alergikom.

Mniejsze zużycie energii – ciepła podłoga zapewnia lepszy komfort cieplny niż kaloryfer. Oznacza to, że temperatura powietrza, przy ogrzewaniu podłogowym, może być niższa w ogrzewanym pomieszczeniu o 2°C. Różnica ta pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 12% rocznie.

Lepszy będzie też rozkład cieplny (wysoka temperatura przy podłodze, niższa przy głowie), dzięki czemu większość z nas będzie mieć lepsze samopoczucie. Jest to szczególnie odczuwalne w pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak pokój dzienny albo hol.

Wyższa wilgotność – niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu przekłada się na jego wyższą wilgotność względną. Dzięki wzrostowi wilgotności, poprawia się natomiast samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

Wolność w aranżacji wnętrz – ukrycie instalacji grzewczej w podłodze pozwala na lepszą aranżację wnętrz, których nie zdominują ścienne grzejniki. Dzięki temu, możemy również efektywnie zaplanować przestrzeń podokienną. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, najlepiej wybrać meble na nóżkach, chyba że wcześniej uwzględnimy ich lokalizację w trakcie układania instalacji i tak jak w przypadku zabudowy kuchennej pod meblami nie będziemy prowadzić instalacji.

 

 

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe różni się od grzejnikowego nie tylko sposobem prowadzenia instalacji, ale także sposobem przekazywania ciepła, mocą grzewczą oraz innymi czynnikami. Wyjaśniamy, jakie są największe zalety systemu ogrzewania podłogowego i dlaczego jest korzystną alternatywą dla grzejników.

Plusy ogrzewania podłogowego:

Nie unosi się kurz – ponieważ większość energii przekazywana jest przez promieniowanie, w przypadku ogrzewania podłogowego nie powstaje ruch powietrza, tak jak ma to miejsce przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Temperatura powierzchni grzewczej wynosi około 22-26°C, dlatego krążenie kurzu w powietrzu jest minimalne, nie występuje również zjawisko przypiekania kurzu, które obserwujemy w przypadku tradycyjnych grzejników mających temperaturę sięgającą ok.  60°C

Ze względu na ograniczenie latającego w powietrzu kurzu, ogrzewanie podłogowe jest zalecane alergikom.

Mniejsze zużycie energii – ciepła podłoga zapewnia lepszy komfort cieplny niż kaloryfer. Oznacza to, że temperatura powietrza, przy ogrzewaniu podłogowym, może być niższa w ogrzewanym pomieszczeniu o 2°C. Różnica ta pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 12% rocznie.

Lepszy będzie też rozkład cieplny (wysoka temperatura przy podłodze, niższa przy głowie), dzięki czemu większość z nas będzie mieć lepsze samopoczucie. Jest to szczególnie odczuwalne w pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak pokój dzienny albo hol.

Wyższa wilgotność – niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu przekłada się na jego wyższą wilgotność względną. Dzięki wzrostowi wilgotności, poprawia się natomiast samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

Wolność w aranżacji wnętrz – ukrycie instalacji grzewczej w podłodze pozwala na lepszą aranżację wnętrz, których nie zdominują ścienne grzejniki. Dzięki temu, możemy również efektywnie zaplanować przestrzeń podokienną. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, najlepiej wybrać meble na nóżkach, chyba że wcześniej uwzględnimy ich lokalizację w trakcie układania instalacji i tak jak w przypadku zabudowy kuchennej pod meblami nie będziemy prowadzić instalacji.

 

 

Wentylacja mechaniczna – nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna to zdecydowanie skuteczniejsza forma wentylacji niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Systemy mechanicznej wentylacji charakteryzuje możliwość kontroli ilości powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Dzięki czemu możemy zapewnić świeże powietrze w całym domu.

Jak działa wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna może być tak regulowana, aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza do konkretnych pomieszczeń. Co więcej, dzięki zastosowaniu rekuperacji, daje możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego, ogrzanego wcześniej powietrza.

Głównym elementem systemu jest centrala wentylacyjna. To urządzenie posiadające dwa wentylatory. Nawiewny – zasysający świeże powietrze z zewnątrz i wtłaczający je do sieci przewodów wentylacyjnych. Wyciągowy – usuwający zużyte powietrze na zewnątrz. Nowoczesne centrale wentylacyjne, zwane powszechnie rekuperatorami, pozwalają odzyskać ciepło z powietrza odprowadzonego na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji, możemy odzyskać nawet 90% ciepła na ogrzanie pomieszczeń zimą.

W przypadku wentylacji mechanicznej, na zewnątrz budynku montowane są specjalne czerpnie powietrza, w postaci kratek albo kominków. Należy umieszczać je w miejscach osłoniętych od wiatru i zacienionych. Nie powinny także znajdować się w pobliżu źródła intensywnych zapachów lub ulicy. Wyrzutnia zużytego powietrza zlokalizowana jest przeważnie na dachu.

Droga świeżego powietrza do wnętrza

W przypadku wentylacji mechanicznej, świeże powietrze dociera do wnętrz za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych. Po drodze przechodzi przez system filtracyjny, który oczyszcza powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń stałych. Występują też specjalne filtry, które są w stanie usuwać z dostarczanego powietrza pyłki roślin i inne alergeny, a także eliminować nieprzyjemne zapachy.  Kanały z rurami wentylacyjnymi ukrywa się w ścianch i stropach, a także w pomieszczeniach nieużytkowych, takich jak np. poddasze. Na zakończeniu kanałów montuje się nawiewniki i wywiewniki zwane powszechnie anemostatami, choć stosuje sie jeszcze inne elementy nawiewno-wywiewne tj. kratki, nawiewniki szczelinowe itp. Ważne jest też, aby była możliwość regulacji ilości doprowadzanego lub usuwanego powietrza do każdego pomieszczenia, aby układ się z zbilansował i nie było sytuacji, że niektóre np. oddalone od centrali pomieszczenia były niewentylowane. Najczęściej nawiewniki i wywiewniki montuje się w suficie albo w ścianach, ale też spotykane są nawiewniki podłogowe. Wiele zależy od projektanta instalacji, który często z porozumieniu z architektem wnętrz w taki sposób projektuje instalację, aby poza walorami użytkowymi nie wpływała ona negatywnie na wystrój pomieszczenia.

Kominek gazowy charakterystyka

Kominek gazowy, w odróżnieniu od tradycyjnego, nie wymaga dokładania opału, kontroli ani sprzątania paleniska. Po prostu za pomocą pilota włączamy kominek i możemy od razu cieszyć się jego ciepłem, bez wszystkich komplikacji z kupowaniem i przechowywaniem drewna oraz utrzymaniem kominka w czystości.

Zalety kominka gazowego

Po pierwsze wygoda. Kominek gazowy obsługujesz bezproblemowo. Żadnych przygotowań i uciążliwych rozpalań. Naciskasz przycisk na pilocie i już możesz cieszyć się przytulną atmosferą i emitowanym ciepłem. Nie musisz dokładać drewna i czyścić palenisk  z popiołu. Jest to bardzo przydatna cecha, szczególnie jeżeli kominek mamy w mieszkaniu, z którego trudno wynosić co rano popiół.

Po drugie – łatwy montaż. Kominek gazowy jest dostarczany z kompletnym osprzętem. Nie wymaga montażu dodatkowej armatury i zabezpieczeń. Jak każde urządzenie gazowe, będzie jednak wymagać doprowadzenia gazu, który podłączamy atestowanym przewodem elastycznym, podobnym jaki stosujemy do podłączenia kuchenki gazowej. Dwuścienny system spalinowy zapewnia zarówno odprowadzanie spalin, jak i dostawę świeżego powietrza do spalania. Jest to dużo dogodność w przypadku gdy wcześniej nie doprowadziliśmy kanału powietrznego do urządzenia co jest niezbędne w przypadku kominków tradycyjnych.

Po trzecie, jest bezpieczny. Kominek gazowy z odpowiednimi certyfikatami posiadać będzie zabezpieczenia, które zapewnią jego bezpieczne użytkowanie. Mowa o czujniku ciągu kominkowego, który przeciwdziała cofaniu się spalin do pomieszczenia z niedrożnego komina. Kominek wyposażony jest też w zawór odcinając dopływ gazu w przypadku zaniku płomienia.

Po czwarte, wygląd i klimat. Kominki gazowe wyglądają podobnie do tradycyjnych. Ogień może w nich strzelać na otwartym palenisku albo za żaroodporna szybką. Kominek gazowy możemy zabudować albo zostawić odkryty. W zasadzie, wyglądem nie musi się wcale różnić od tradycyjnego kominka. Z pewnością jest od niego prostszy w użyciu i łatwiej utrzymać go w czystości. Kominek może być wypełniony ceramicznymi atrapami polan drewnianych, które są bardzo trudne do odróżnienia od prawdziwego drewna. Bardzo często osoby postronne nie są w stanie odróżnić kominka gazowego w trakcie pracy od tradycyjnego.

Co z wentylacją?

Pamiętaj, że pomieszczenie, w  którym chcesz zamontować kominek, powinno mieć co najmniej kubaturę 8 m3 oraz sprawną wentylację wywiewną. Jeżeli Twój kominek zasilany jest gazem ziemnym – kratka wywiewna powinna znajdować się pod sufitem. Jeżeli urządzenie zasilane jest  gazem płynnym – należy ją zamontować przy podłodze. W domach, w których mamy wentylację mechaniczną, musi być ona odpowiednio zbilansowania.

Kiedy warto zainstalować kolektory słoneczne

Ze względu na małą ilość dni bezchmurnych, w Polsce kolektory słoneczne nie są w stanie w znacznym stopniu zastąpić konwencjonalnego ogrzewania. Mogą jednak wspomóc w znacznym stopniu podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli dobór i instalację wykonamy prawidłowo, możemy obniżyć ten koszt nawet o 60%.

Czy inwestycja w kolektory słoneczne się opłaca?

Montaż kolektorów słonecznych najbardziej opłaci się tym, którzy ponoszą wysokie koszty wytwarzania energii konwencjonalnej. Ponieważ, im więcej płacimy za wodę i ogrzewanie, tym szybciej zwróci się nam inwestycja w solary. Opłacalność inwestycji może wzrosnąć dodatkowo, jeśli uzyskamy do niej dopłatę albo niskooprocentowany kredyt.

Jeśli do podgrzewania ciepłej wody korzystamy z droższych źródeł energii tj. kotły elektryczne, kotły olejowe lub zasilane gazem płynnym z butli, inwestycja zwróci się znacznie szybciej niż w przypadku korzystania taniego źródła energii tj. pompa ciepła. Dla gospodarstw domowych zasilanych piecami na paliwo stałe, zastosowanie kolektorów słonecznych pozwoli na rezygnację z użytkowania ich w okresie lata, kiedy są mało ekonomiczne i korzystanie z nich nastręcza wielu problemów.

Doskonałe rozwiązanie dla dużej rodziny

Na montażu kolektorów słonecznych najbardziej zyskają duże rodziny, ponieważ w ich domach zużycie wody jest bardzo wysokie. Warto je także zamontować, jeśli korzystamy z dużej wanny z hydromasażem albo z basenu. Pamiętajmy, że montaż kolektorów słonecznych to wydatek około kilkunastu tysięcy złotych, co, w porównaniu z kosztem domu, stanowi naprawdę niewielką kwotę. Dlatego, korzystanie z energii słonecznej jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwala sporo zaoszczędzić w perspektywie wielu lat eksploatacji kolektorów.

Kolektory słoneczne są również popularne w obiektach basenowych, a także w dużych obiektach użytku publicznego. Mogą również posłużyć do wspomagania ogrzewania, jednak ma to miejsce przede wszystkim w budynkach niskoenergetycznych, gdzie dodatkowa instalacja pracuje na obniżonym parametrze grzewczym.