Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety w budynkach, gdzie stosowana jest wentylacja grawitacyjna, bardzo trudno jest zapewnić odpowiedni poziom komfortu w pomieszczeniach. Nawet regularnie otwierając okna i drzwi, możemy mieć problem z utrzymaniem we wnętrzu optymalnych warunków do pracy i odpoczynku. Przez to właśnie dochodzi do podwyższonej wilgotności powietrza i wzrostu stężenia dwutlenku węgla. Coraz częściej zastosowanie znajdują nowoczesne systemy wentylacyjne, które umożliwiają nie tylko skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach, ale również pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Jest to możliwe za sprawą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jak to działa? (więcej…)

Czy rekuperacja chroni przed smogiem?

Rekuperatory powietrza stają się coraz bardziej popularne w nowo budowanych domach, a w niedługim czasie bardzo trudno będzie uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli budynek nie będzie wyposażony w wentylację mechaniczną. Rekuperacja powietrza jest bowiem rozwiązaniem nie tylko poprawiającym komfort życia, ale też energooszczędnym i ekologicznym. (więcej…)

Korzyści z zastosowania kominka gazowego w domu

Kominki gazowe to obecnie doskonała alternatywa dla tradycyjnych kominków, w których pali się drewno kominkowe. Są równie wydajne, a przy tym znacznie łatwiejsze w użytkowaniu, gdyż odpada konieczność kupowania i przechowywania opału oraz regularnego sprzątania paleniska. To główne, chociaż nie jedyne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie kominka gazowego w domu. (więcej…)

W jakim pomieszczeniu zamontować kocioł gazowy?

Ogrzewanie kotłami gazowymi jest bardzo wygodne, dlatego coraz częściej znajduje zastosowanie w naszych domach. W tym artykule podpowiemy, gdzie najlepiej zamontować kocioł gazowy i jakie wymagania powinno spełniać pomieszczenie przeznaczone do montażu tego rodzaju urządzenia grzewczego. (więcej…)

Kolektory słoneczne, czy ogniwa fotowoltaiczne? Co wybrać?

Coraz więcej Polaków decyduje się na ogrzewanie wody i domów z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, które do swojego działania potrzebują wyłącznie światła słonecznego. Dwa najważniejsze urządzenia wykorzystywane do tego celu to kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Poniżej analizujemy specyfikę działania tych instalacji oraz przedstawiamy najczęstsze ich zastosowanie. (więcej…)

Kominek gazowy w mieszkaniu – dlaczego warto?

Kominki gazowe to nie tylko ciekawy element wyposażenia wnętrza mieszkalnego o funkcjach dekoracyjnych, ale również urządzenie grzewcze. Są wydajne, bezpieczne i stosunkowo proste w regularnym użytkowaniu. Zastosowanie kominka gazowego może być naprawdę dobrym rozwiązaniem z kilku najważniejszych powodów. (więcej…)

Jaki rekuperator wybrać?

Rekuperatory w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego na rynku znajdziemy szeroką gamę tych urządzeń. Jeśli zastanawiasz się, jaki rekuperator wybrać, powinieneś w pierwszej kolejności określić, czy zależy ci przede wszystkim na wydajnej wentylacji, czy też ważniejsza jest dla ciebie oszczędność i ciche działanie jednostki. Po określeniu własnych oczekiwań łatwiej będzie dobrać odpowiednie urządzenie. (więcej…)

Korzyści z zastosowania kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne są coraz częściej wybierane przez Polaków. Jest to skuteczny sposób na podgrzewanie wody w sposób energooszczędny i ekologiczny. Zaliczane są do tzw. odnawialnych źródeł energii, które do swojego działania potrzebuje światła słonecznego. Chociaż inwestycja w kolektory słoneczne, często zwane solarami, nie należy do najtańszych, to jednak podczas późniejszego wieloletniego użytkowania przyczynia się do znaczących oszczędności. (więcej…)

Czy gruntowy wymiennik ciepła GWC jest alternatywą dla klimatyzacji?

Gruntowy wymiennik ciepła, czyli GWC, jest urządzeniem wydajnym, oszczędnym i zapewniającym przyjemny klimat w domu latem, dlatego też coraz częściej traktowany jest jako alternatywa dla energochłonnej i wciąż niezbyt przyjaznej dla człowieka klimatyzacji. Co więcej, gruntowe wymienniki ciepła mogą być wykorzystane również zimą, wstępnie ogrzewając pozyskiwane z zewnątrz powietrze. (więcej…)

Wentylacja mechaniczna. Czy warto w nią zainwestować?

Wentylacja mechaniczna umożliwia sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Zanieczyszczone powietrze, wraz z wszelkimi wirusami, wilgocią, roztoczami i nieprzyjemnymi zapachami wywiewane jest poza budynek, a wprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Do niedawna w budynkach mieszkalnych wykorzystywana była niemal wyłącznie naturalna wentylacja, polegająca nie tylko na otwieraniu okien, ale również wykorzystująca różnego rodzaju nieszczelności w oknach czy drzwiach. Współcześnie wysoka jakość materiałów stosowanych w budownictwie zapewnia szczelność, ale ogranicza wydajność naturalnej wentylacji. Z tego też powodu coraz częściej wykorzystuje się mechaniczną wentylację, która jest skuteczna, a jednocześnie pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. (więcej…)