Kominek gazowy w mieszkaniu – dlaczego warto?

Kominki gazowe to nie tylko ciekawy element wyposażenia wnętrza mieszkalnego o funkcjach dekoracyjnych, ale również urządzenie grzewcze. Są wydajne, bezpieczne i stosunkowo proste w regularnym użytkowaniu. Zastosowanie kominka gazowego może być naprawdę dobrym rozwiązaniem z kilku najważniejszych powodów. (więcej…)

Korzyści z zastosowania kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne są coraz częściej wybierane przez Polaków. Jest to skuteczny sposób na podgrzewanie wody w sposób energooszczędny i ekologiczny. Zaliczane są do tzw. odnawialnych źródeł energii, które do swojego działania potrzebuje światła słonecznego. Chociaż inwestycja w kolektory słoneczne, często zwane solarami, nie należy do najtańszych, to jednak podczas późniejszego wieloletniego użytkowania przyczynia się do znaczących oszczędności. (więcej…)

Wentylacja mechaniczna. Czy warto w nią zainwestować?

Wentylacja mechaniczna umożliwia sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Zanieczyszczone powietrze, wraz z wszelkimi wirusami, wilgocią, roztoczami i nieprzyjemnymi zapachami wywiewane jest poza budynek, a wprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Do niedawna w budynkach mieszkalnych wykorzystywana była niemal wyłącznie naturalna wentylacja, polegająca nie tylko na otwieraniu okien, ale również wykorzystująca różnego rodzaju nieszczelności w oknach czy drzwiach. Współcześnie wysoka jakość materiałów stosowanych w budownictwie zapewnia szczelność, ale ogranicza wydajność naturalnej wentylacji. Z tego też powodu coraz częściej wykorzystuje się mechaniczną wentylację, która jest skuteczna, a jednocześnie pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. (więcej…)

Jak ekonomicznie i komfortowo ogrzewać domowe wnętrza?

Budując dom w naszym klimacie, należy już na początku zastanowić się nad sprawnym, wydajnym i oszczędnym ogrzewaniem pomieszczeń. To jedna z najważniejszych kwestii, która decyduje o późniejszych kosztach eksploatacji budynku. Do najpopularniejszych metod ogrzewania domów jednorodzinnych należy ogrzewanie gazem, olejem, paliwem stałym czy prądem elektrycznym. Obecnie coraz więcej osób decyduje się również na odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Które rozwiązanie będzie najbardziej ekonomiczne i komfortowe? (więcej…)

Jaki sposób ogrzewania wybrać w przypadku braku sieci gazowej?

Dla wielu osób nie ma lepszego sposobu na ciepły dom niż ogrzewanie gazowe. Niestety nie zawsze istnieje możliwość podłączenia do sieci gazowej. Jakie są alternatywne rozwiązania wobec ogrzewania gazem? (więcej…)

Czy bez wymiany starej instalacji można obniżyć koszty ogrzewania i ograniczyć emisję zanieczyszczeń?

W wielu domach wciąż do ogrzewania wykorzystywana jest tzw. stara instalacja. Jest ona znacznie mniej wydajna niż nowoczesne systemy grzewcze, a więc i koszty ogrzewania są dużo wyższe, ale w sytuacji, kiedy nadal sprawnie działa, trudno nam podjąć decyzję o jej wymianie. Niemniej jednak warto pokusić się o wdrożenie pewnych prac modernizacyjnych, które poprawią jej wydajność, a równocześnie pozwolą nam obniżyć koszty ogrzewania. Do tego dobrze jest też pomyśleć o ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. (więcej…)

Odkurzacz centralny – do czego służy odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to specjalistyczne urządzenie, które montuje się na stałe w garażu, pomieszczeniu gospodarczym ewentualnie na poddaszu lub strychu. Podłącza się je do sieci przewodów, które ukryte zostały w murach domu i zakończone są gniazdami ssawnymi. Czym jest odkurzacz centralny i jakie jest jego zastosowanie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do uważnej lektury.

Odkurzacz centralny czy tradycyjny?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że tradycyjne odkurzacze wydmuchują zasysane powietrze nieopodal odkurzanego miejsca, co nie ułatwia skutecznego sprzątania. Zassane zanieczyszczenia mogą bardzo łatwo znaleźć się ponownie w mieszkaniu – nawet najbardziej skuteczny filtr nie jest w stanie zatrzymać wszystkich pyłków. Wyjątkowo kłopotliwa jest również głośna praca tradycyjnego odkurzacza, która uniemożliwia korzystanie z niego w godzinach porannych lub nocnych. Odkurzacze centralne są w całości pozbawione wyżej wymienionych wad, ale są droższe, a ich podłączenie wymaga wykonania specjalistycznej instalacji.

Centralny system odkurzania – z czego się składa?

Kluczową częścią układu centralnego odkurzania jest jednostka centralna. To właśnie do niej dołączone są sztywne rury biegnące do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. W trakcie procesu odkurzania wykorzystuje się elastycznego węża, którego koniec powinien zostać umieszczony w najbliższym gnieździe.

Gniazda ssące

Gniazda ssące swoim wyglądem przypominają klasyczne włączniki instalacji elektrycznej. Ich liczba i rozmieszczenie powinny być rozplanowane w taki sposób, aby po podłączeniu węża możliwe było dotarcie do każdego miejsca w domu. Warto również pomyśleć o zlokalizowaniu ich w centralnym punkcie mieszkania, np. w przedpokoju.

Akcesoria

Odkurzaczem centralnym można czyścić nie tylko firanki, czy dywany, ale również żaluzje, klawiaturę komputera, meble oraz grzejniki. Aby podnieść komfort sprzątania, to wato zaopatrzyć się w szczotki o różnym kształcie i różnej długości włosia.

Rekuperator – podstawowe informacje

Dzięki instalacji rekuperatora możliwe jest zmniejszenie strat ciepła powstałych na skutek wentylowania pomieszczeń. Zasada działania urządzenia jest taka, że ogrzewa ono świeże powietrze napływające do domu, ciepłem powietrza, które wywiewa z domu. Inaczej rzecz ujmując – rekuperator pozwala na odzyskanie ciepła napływającego do wentylacji.

Rekuperator – czym jest rekuperator?

W większości przypadków za wysokie koszty ogrzewania odpowiadają straty ciepła spowodowane nadmierną wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest wydalane, a w jego miejsce napływa powietrze świeże, lecz zimne, które należy odpowiednio ogrzać. Szacuje się, że w prawidłowo ocieplonych budynkach blisko połowa dostarczanego ciepła służy właśnie temu celowi. Dzięki instalacji rekuperatora możliwe zoptymalizowanie tych wyników. Rekuperator jest urządzeniem, które pozwala na ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Warto również zaznaczyć, że jego montaż pozwala na odzyskanie ciepła z wentylacji.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator posiada wbudowane dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny – a także wymiennik ciepła, który sprawia, że powietrze docierające do wnętrza domu ogrzewa się dzięki cieplejszemu powietrzu wywiewanemu. Dzięki wbudowanym filtrom możliwe jest zatrzymanie wszelkich nagromadzających się zanieczyszczeń.

Instalacja

Warto już na samym początku zaznaczyć, że rekuperator o wiele łatwiej zainstalować w domu, który dopiero powstaje, niż w takim, który został już wykończony. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim konieczność doprowadzenia do pomieszczeń wszelkich przewodów, którymi transportowane jest powietrze wywiewane i nawiewane. Przewody charakteryzują się dużą średnicą w związku z czym ciężko je ukryć w zakamarkach. Najlepiej jeżeli montaż rekuperacji zostanie połączony z generalnym remontem pomieszczeń. Do największych zalet tego typu rozwiązań zaliczyć należy możliwość swobodnego stresowania powietrzem oraz optymalizację kosztów ogrzewania.

Grzejniki dekoracyjne

Nowoczesne grzejniki z pewnością przypadną do gustu nie tylko zwolennikom tradycji, ale i nowoczesności. Dostępne w sprzedaży modele charakteryzują się wyjątkową dekoracyjnością. W ofercie sklepów bez większego problemu znaleźć można m.in. mocowane do podłogi modele stojące czy też modele nadające się do zabudowy narożnej. Do łazienki najlepiej pasować będą grzejniki ze wbudowanymi otworami na ręczniki lub wieszakiem. Absolutnym hitem są również modele z wbudowaną gładką płytą czołową, na której umieszczane są ilustracje.

Materiał

Najczęściej wykorzystywanym do produkcji grzejników materiałem jest stal. To właśnie z niej produkowane są popularne modele płytowe, które mogą być wyposażone w jedną, dwie lub trzy płyty. W domach wolnostojących najczęściej korzysta się z grzejników jedno- i dwupłytowych. O mocy danego modelu decydują przede wszystkim jego wymiary. Warto wiedzieć, że grzejników płytowych nie powinno się montować w instalacjach, w których obieg poprowadzony został w sposób grawitacyjny. Stal używana jest także do produkcji grzejników łazienkowych. Modele te zbudowane są z dwóch kolektorów połączonych ze sobą poziomymi rurami. Obecnie dużą popularnością cieszą się również grzejniki wykonane z aluminium. Ponieważ charakterystyczna jest dla nich budowa członowa, to możliwe jest łatwe dopasowanie ich mocy do zapotrzebowania ciepła w pomieszczeniu. Do zalet aluminiowych grzejników zaliczyć należy również gładką oraz jednolitą powierzchnię, dzięki której możliwe jest ich łatwe czyszczenie.

Montaż

Grzejniki należy montować się w miejscach, w których powstają największe straty na cieple. Mając to na uwadze najlepiej usytuować je w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Aby dany model działał prawidłowo, to pomiędzy jego dolną krawędzią, a posadzką powinien być pozostawiony minimum dziesięciocentymetrowy odstęp. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przymocować grzejnika przy oknie, to dobrze znaleźć miejsce, jak najbliżej niego. Pamiętajmy, że grzejniki dekoracyjne są ozdobami samymi w sobie, dlatego nie warto ich ukrywać. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy wyeksponować grzejnik, umieszczając go w centralnym punkcie ściany.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stale zyskuje na popularności. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim komfort, jaki oferuje swoim użytkownikom. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się doskonale zwłaszcza wtedy, kiedy chodzimy bosymi stopami po posadzce, ale warto zdawać sobie sprawę, że wytwarzane ciepło umożliwia również prowadzenie skutecznej walki z wilgocią. Na co zwrócić uwagę podczas montażu ogrzewania podłogowego? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Ogrzewanie elektryczne

Podłogowe ogrzewanie elektryczne zyskało wielu zwolenników, głównie z uwagi na swój korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ten rodzaj ogrzewania montowany jest przeważnie na dużej powierzchni, ale warto zaznaczyć, że różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami a podłogą, jest naprawdę niewielka. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego zapobiega unoszeniu się kurzu, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń alergicznych. Do zalet tego typu ogrzewania zaliczyć należy łatwy montaż. Wystarczy jedynie zakupić specjalną matę z dołączonym kablem – po jej właściwym ułożeniu możemy spodziewać się błyskawicznych rezultatów, ponieważ o odpowiednie ustawienie temperatury dba specjalistyczny termoregulator.

Zalety

Do największych zalet ogrzewania podłogowego zaliczyć należy możliwość łatwego utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu. Warto również zaznaczyć, że jej wysokość można dopasowywać w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu koszty eksploatacji są znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Maty do ogrzewania są cienkie, dlatego bez najmniejszego problemu można ułożyć je pod powierzchnią podłogi. Również ich obsługa nie należy do skomplikowanych, w związku z czym mogą z nich korzystać zarówno osoby młode, jak i starsze.