Odkurzacz centralny – do czego służy odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny to specjalistyczne urządzenie, które montuje się na stałe w garażu, pomieszczeniu gospodarczym ewentualnie na poddaszu lub strychu. Podłącza się je do sieci przewodów, które ukryte zostały w murach domu i zakończone są gniazdami ssawnymi. Czym jest odkurzacz centralny i jakie jest jego zastosowanie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zapraszamy do uważnej lektury.

Odkurzacz centralny czy tradycyjny?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że tradycyjne odkurzacze wydmuchują zasysane powietrze nieopodal odkurzanego miejsca, co nie ułatwia skutecznego sprzątania. Zassane zanieczyszczenia mogą bardzo łatwo znaleźć się ponownie w mieszkaniu – nawet najbardziej skuteczny filtr nie jest w stanie zatrzymać wszystkich pyłków. Wyjątkowo kłopotliwa jest również głośna praca tradycyjnego odkurzacza, która uniemożliwia korzystanie z niego w godzinach porannych lub nocnych. Odkurzacze centralne są w całości pozbawione wyżej wymienionych wad, ale są droższe, a ich podłączenie wymaga wykonania specjalistycznej instalacji.

Centralny system odkurzania – z czego się składa?

Kluczową częścią układu centralnego odkurzania jest jednostka centralna. To właśnie do niej dołączone są sztywne rury biegnące do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. W trakcie procesu odkurzania wykorzystuje się elastycznego węża, którego koniec powinien zostać umieszczony w najbliższym gnieździe.

Gniazda ssące

Gniazda ssące swoim wyglądem przypominają klasyczne włączniki instalacji elektrycznej. Ich liczba i rozmieszczenie powinny być rozplanowane w taki sposób, aby po podłączeniu węża możliwe było dotarcie do każdego miejsca w domu. Warto również pomyśleć o zlokalizowaniu ich w centralnym punkcie mieszkania, np. w przedpokoju.

Akcesoria

Odkurzaczem centralnym można czyścić nie tylko firanki, czy dywany, ale również żaluzje, klawiaturę komputera, meble oraz grzejniki. Aby podnieść komfort sprzątania, to wato zaopatrzyć się w szczotki o różnym kształcie i różnej długości włosia.

Rekuperator – podstawowe informacje

Dzięki instalacji rekuperatora możliwe jest zmniejszenie strat ciepła powstałych na skutek wentylowania pomieszczeń. Zasada działania urządzenia jest taka, że ogrzewa ono świeże powietrze napływające do domu, ciepłem powietrza, które wywiewa z domu. Inaczej rzecz ujmując – rekuperator pozwala na odzyskanie ciepła napływającego do wentylacji.

Rekuperator – czym jest rekuperator?

W większości przypadków za wysokie koszty ogrzewania odpowiadają straty ciepła spowodowane nadmierną wentylacją pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest wydalane, a w jego miejsce napływa powietrze świeże, lecz zimne, które należy odpowiednio ogrzać. Szacuje się, że w prawidłowo ocieplonych budynkach blisko połowa dostarczanego ciepła służy właśnie temu celowi. Dzięki instalacji rekuperatora możliwe zoptymalizowanie tych wyników. Rekuperator jest urządzeniem, które pozwala na ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczeń ciepłem powietrza wywiewanego. Warto również zaznaczyć, że jego montaż pozwala na odzyskanie ciepła z wentylacji.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator posiada wbudowane dwa wentylatory – nawiewny i wywiewny – a także wymiennik ciepła, który sprawia, że powietrze docierające do wnętrza domu ogrzewa się dzięki cieplejszemu powietrzu wywiewanemu. Dzięki wbudowanym filtrom możliwe jest zatrzymanie wszelkich nagromadzających się zanieczyszczeń.

Instalacja

Warto już na samym początku zaznaczyć, że rekuperator o wiele łatwiej zainstalować w domu, który dopiero powstaje, niż w takim, który został już wykończony. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim konieczność doprowadzenia do pomieszczeń wszelkich przewodów, którymi transportowane jest powietrze wywiewane i nawiewane. Przewody charakteryzują się dużą średnicą w związku z czym ciężko je ukryć w zakamarkach. Najlepiej jeżeli montaż rekuperacji zostanie połączony z generalnym remontem pomieszczeń. Do największych zalet tego typu rozwiązań zaliczyć należy możliwość swobodnego stresowania powietrzem oraz optymalizację kosztów ogrzewania.

Grzejniki dekoracyjne

Nowoczesne grzejniki z pewnością przypadną do gustu nie tylko zwolennikom tradycji, ale i nowoczesności. Dostępne w sprzedaży modele charakteryzują się wyjątkową dekoracyjnością. W ofercie sklepów bez większego problemu znaleźć można m.in. mocowane do podłogi modele stojące czy też modele nadające się do zabudowy narożnej. Do łazienki najlepiej pasować będą grzejniki ze wbudowanymi otworami na ręczniki lub wieszakiem. Absolutnym hitem są również modele z wbudowaną gładką płytą czołową, na której umieszczane są ilustracje.

Materiał

Najczęściej wykorzystywanym do produkcji grzejników materiałem jest stal. To właśnie z niej produkowane są popularne modele płytowe, które mogą być wyposażone w jedną, dwie lub trzy płyty. W domach wolnostojących najczęściej korzysta się z grzejników jedno- i dwupłytowych. O mocy danego modelu decydują przede wszystkim jego wymiary. Warto wiedzieć, że grzejników płytowych nie powinno się montować w instalacjach, w których obieg poprowadzony został w sposób grawitacyjny. Stal używana jest także do produkcji grzejników łazienkowych. Modele te zbudowane są z dwóch kolektorów połączonych ze sobą poziomymi rurami. Obecnie dużą popularnością cieszą się również grzejniki wykonane z aluminium. Ponieważ charakterystyczna jest dla nich budowa członowa, to możliwe jest łatwe dopasowanie ich mocy do zapotrzebowania ciepła w pomieszczeniu. Do zalet aluminiowych grzejników zaliczyć należy również gładką oraz jednolitą powierzchnię, dzięki której możliwe jest ich łatwe czyszczenie.

Montaż

Grzejniki należy montować się w miejscach, w których powstają największe straty na cieple. Mając to na uwadze najlepiej usytuować je w bezpośrednim sąsiedztwie okien. Aby dany model działał prawidłowo, to pomiędzy jego dolną krawędzią, a posadzką powinien być pozostawiony minimum dziesięciocentymetrowy odstęp. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przymocować grzejnika przy oknie, to dobrze znaleźć miejsce, jak najbliżej niego. Pamiętajmy, że grzejniki dekoracyjne są ozdobami samymi w sobie, dlatego nie warto ich ukrywać. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy wyeksponować grzejnik, umieszczając go w centralnym punkcie ściany.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stale zyskuje na popularności. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim komfort, jaki oferuje swoim użytkownikom. Ogrzewanie podłogowe sprawdza się doskonale zwłaszcza wtedy, kiedy chodzimy bosymi stopami po posadzce, ale warto zdawać sobie sprawę, że wytwarzane ciepło umożliwia również prowadzenie skutecznej walki z wilgocią. Na co zwrócić uwagę podczas montażu ogrzewania podłogowego? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Ogrzewanie elektryczne

Podłogowe ogrzewanie elektryczne zyskało wielu zwolenników, głównie z uwagi na swój korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ten rodzaj ogrzewania montowany jest przeważnie na dużej powierzchni, ale warto zaznaczyć, że różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami a podłogą, jest naprawdę niewielka. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego zapobiega unoszeniu się kurzu, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń alergicznych. Do zalet tego typu ogrzewania zaliczyć należy łatwy montaż. Wystarczy jedynie zakupić specjalną matę z dołączonym kablem – po jej właściwym ułożeniu możemy spodziewać się błyskawicznych rezultatów, ponieważ o odpowiednie ustawienie temperatury dba specjalistyczny termoregulator.

Zalety

Do największych zalet ogrzewania podłogowego zaliczyć należy możliwość łatwego utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniu. Warto również zaznaczyć, że jej wysokość można dopasowywać w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki czemu koszty eksploatacji są znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Maty do ogrzewania są cienkie, dlatego bez najmniejszego problemu można ułożyć je pod powierzchnią podłogi. Również ich obsługa nie należy do skomplikowanych, w związku z czym mogą z nich korzystać zarówno osoby młode, jak i starsze.

Co warto wiedzieć o technice solarnej?

Ekologia przestała być wyłącznie modą, dzisiaj jest ona przede wszystkim koniecznością. Dzięki korzystaniu z alternatywnych źródeł energii możliwe jest zaoszczędzenie nieodnawialnych surowców, takich jak np. ropa czy węgiel. Najlepszym przykładem ekologicznych rozwiązań jest popularna technika solarna. Od kilku lat zyskuje ona coraz większą rzeszę zwolenników. Co warto o niej wiedzieć?

Energia słoneczna

Słońce to bez wątpienia największe źródło światła i ciepła. Od początku istnienia cywilizacji ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma promieniowanie słoneczne, niemniej dopiero rozwój współczesnej techniki umożliwił jego świadome pozyskiwanie i przetwarzanie. Pomimo, że liczba otwieranych elektrowni słonecznych rośnie z roku na rok, to nadal jest stosunkowo niewielka. Do największych przeszkód, które stoją na drodze rozwoju tej technologii zaliczyć należy trudności z dostatecznym nasłonecznieniem. Warto jednak zaznaczyć, że rozwój techniki solarnej umożliwia szersze zastosowanie instalacji w produkcji energii elektrycznej lub cieplnej.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które montuje się głównie na dachach budynku. Ich nadrzędnym zadaniem jest absorpcja oraz przetwarzanie promieniowania słonecznego w promieniowanie termiczne. Powstałe ciepło przenoszone jest przez tzw. czynnik roboczy – gaz lub ciecz. To, który czynnik zostanie użyty, zależy przede wszystkim od rodzaju kolektora: próżniowego lub płaskiego. Tak pozyskane ciepło może być użyte między innymi do ogrzewania wody użytkowej i basenowej oraz wsparcia instalacji c.o.

Fotowoltaika

Najczęściej ogniwa fotowoltaiczne montowane są na dachach budynków. Układa się je w złącza, za pomocą których promieniowanie słoneczne może się swobodnie rozchodzić. Praca paneli została oparta na zasadzie pracy ogniw produkujących energię elektryczną. Powstały w ten sposób prąd można wykorzystywać dowolnie, na przykład zasilając domowe instalacje elektroniczne i elektryczne. Warto pamiętać, że korzystanie z fotowoltaiki nie jest opłacalne w przypadku samego ogrzewania wody.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe różni się od grzejnikowego nie tylko sposobem prowadzenia instalacji, ale także sposobem przekazywania ciepła, mocą grzewczą oraz innymi czynnikami. Wyjaśniamy, jakie są największe zalety systemu ogrzewania podłogowego i dlaczego jest korzystną alternatywą dla grzejników.

Plusy ogrzewania podłogowego:

Nie unosi się kurz – ponieważ większość energii przekazywana jest przez promieniowanie, w przypadku ogrzewania podłogowego nie powstaje ruch powietrza, tak jak ma to miejsce przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Temperatura powierzchni grzewczej wynosi około 22-26°C, dlatego krążenie kurzu w powietrzu jest minimalne, nie występuje również zjawisko przypiekania kurzu, które obserwujemy w przypadku tradycyjnych grzejników mających temperaturę sięgającą ok.  60°C

Ze względu na ograniczenie latającego w powietrzu kurzu, ogrzewanie podłogowe jest zalecane alergikom.

Mniejsze zużycie energii – ciepła podłoga zapewnia lepszy komfort cieplny niż kaloryfer. Oznacza to, że temperatura powietrza, przy ogrzewaniu podłogowym, może być niższa w ogrzewanym pomieszczeniu o 2°C. Różnica ta pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 12% rocznie.

Lepszy będzie też rozkład cieplny (wysoka temperatura przy podłodze, niższa przy głowie), dzięki czemu większość z nas będzie mieć lepsze samopoczucie. Jest to szczególnie odczuwalne w pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak pokój dzienny albo hol.

Wyższa wilgotność – niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu przekłada się na jego wyższą wilgotność względną. Dzięki wzrostowi wilgotności, poprawia się natomiast samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

Wolność w aranżacji wnętrz – ukrycie instalacji grzewczej w podłodze pozwala na lepszą aranżację wnętrz, których nie zdominują ścienne grzejniki. Dzięki temu, możemy również efektywnie zaplanować przestrzeń podokienną. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, najlepiej wybrać meble na nóżkach, chyba że wcześniej uwzględnimy ich lokalizację w trakcie układania instalacji i tak jak w przypadku zabudowy kuchennej pod meblami nie będziemy prowadzić instalacji.

 

 

Wentylacja mechaniczna – nawiewno-wywiewna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna to zdecydowanie skuteczniejsza forma wentylacji niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Systemy mechanicznej wentylacji charakteryzuje możliwość kontroli ilości powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Dzięki czemu możemy zapewnić świeże powietrze w całym domu.

Jak działa wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna może być tak regulowana, aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza do konkretnych pomieszczeń. Co więcej, dzięki zastosowaniu rekuperacji, daje możliwość odzyskiwania ciepła z usuwanego, ogrzanego wcześniej powietrza.

Głównym elementem systemu jest centrala wentylacyjna. To urządzenie posiadające dwa wentylatory. Nawiewny – zasysający świeże powietrze z zewnątrz i wtłaczający je do sieci przewodów wentylacyjnych. Wyciągowy – usuwający zużyte powietrze na zewnątrz. Nowoczesne centrale wentylacyjne, zwane powszechnie rekuperatorami, pozwalają odzyskać ciepło z powietrza odprowadzonego na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu systemu rekuperacji, możemy odzyskać nawet 90% ciepła na ogrzanie pomieszczeń zimą.

W przypadku wentylacji mechanicznej, na zewnątrz budynku montowane są specjalne czerpnie powietrza, w postaci kratek albo kominków. Należy umieszczać je w miejscach osłoniętych od wiatru i zacienionych. Nie powinny także znajdować się w pobliżu źródła intensywnych zapachów lub ulicy. Wyrzutnia zużytego powietrza zlokalizowana jest przeważnie na dachu.

Droga świeżego powietrza do wnętrza

W przypadku wentylacji mechanicznej, świeże powietrze dociera do wnętrz za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych. Po drodze przechodzi przez system filtracyjny, który oczyszcza powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń stałych. Występują też specjalne filtry, które są w stanie usuwać z dostarczanego powietrza pyłki roślin i inne alergeny, a także eliminować nieprzyjemne zapachy.  Kanały z rurami wentylacyjnymi ukrywa się w ścianch i stropach, a także w pomieszczeniach nieużytkowych, takich jak np. poddasze. Na zakończeniu kanałów montuje się nawiewniki i wywiewniki zwane powszechnie anemostatami, choć stosuje sie jeszcze inne elementy nawiewno-wywiewne tj. kratki, nawiewniki szczelinowe itp. Ważne jest też, aby była możliwość regulacji ilości doprowadzanego lub usuwanego powietrza do każdego pomieszczenia, aby układ się z zbilansował i nie było sytuacji, że niektóre np. oddalone od centrali pomieszczenia były niewentylowane. Najczęściej nawiewniki i wywiewniki montuje się w suficie albo w ścianach, ale też spotykane są nawiewniki podłogowe. Wiele zależy od projektanta instalacji, który często z porozumieniu z architektem wnętrz w taki sposób projektuje instalację, aby poza walorami użytkowymi nie wpływała ona negatywnie na wystrój pomieszczenia.

Kominek gazowy charakterystyka

Kominek gazowy, w odróżnieniu od tradycyjnego, nie wymaga dokładania opału, kontroli ani sprzątania paleniska. Po prostu za pomocą pilota włączamy kominek i możemy od razu cieszyć się jego ciepłem, bez wszystkich komplikacji z kupowaniem i przechowywaniem drewna oraz utrzymaniem kominka w czystości.

Zalety kominka gazowego

Po pierwsze wygoda. Kominek gazowy obsługujesz bezproblemowo. Żadnych przygotowań i uciążliwych rozpalań. Naciskasz przycisk na pilocie i już możesz cieszyć się przytulną atmosferą i emitowanym ciepłem. Nie musisz dokładać drewna i czyścić palenisk  z popiołu. Jest to bardzo przydatna cecha, szczególnie jeżeli kominek mamy w mieszkaniu, z którego trudno wynosić co rano popiół.

Po drugie – łatwy montaż. Kominek gazowy jest dostarczany z kompletnym osprzętem. Nie wymaga montażu dodatkowej armatury i zabezpieczeń. Jak każde urządzenie gazowe, będzie jednak wymagać doprowadzenia gazu, który podłączamy atestowanym przewodem elastycznym, podobnym jaki stosujemy do podłączenia kuchenki gazowej. Dwuścienny system spalinowy zapewnia zarówno odprowadzanie spalin, jak i dostawę świeżego powietrza do spalania. Jest to dużo dogodność w przypadku gdy wcześniej nie doprowadziliśmy kanału powietrznego do urządzenia co jest niezbędne w przypadku kominków tradycyjnych.

Po trzecie, jest bezpieczny. Kominek gazowy z odpowiednimi certyfikatami posiadać będzie zabezpieczenia, które zapewnią jego bezpieczne użytkowanie. Mowa o czujniku ciągu kominkowego, który przeciwdziała cofaniu się spalin do pomieszczenia z niedrożnego komina. Kominek wyposażony jest też w zawór odcinając dopływ gazu w przypadku zaniku płomienia.

Po czwarte, wygląd i klimat. Kominki gazowe wyglądają podobnie do tradycyjnych. Ogień może w nich strzelać na otwartym palenisku albo za żaroodporna szybką. Kominek gazowy możemy zabudować albo zostawić odkryty. W zasadzie, wyglądem nie musi się wcale różnić od tradycyjnego kominka. Z pewnością jest od niego prostszy w użyciu i łatwiej utrzymać go w czystości. Kominek może być wypełniony ceramicznymi atrapami polan drewnianych, które są bardzo trudne do odróżnienia od prawdziwego drewna. Bardzo często osoby postronne nie są w stanie odróżnić kominka gazowego w trakcie pracy od tradycyjnego.

Co z wentylacją?

Pamiętaj, że pomieszczenie, w  którym chcesz zamontować kominek, powinno mieć co najmniej kubaturę 8 m3 oraz sprawną wentylację wywiewną. Jeżeli Twój kominek zasilany jest gazem ziemnym – kratka wywiewna powinna znajdować się pod sufitem. Jeżeli urządzenie zasilane jest  gazem płynnym – należy ją zamontować przy podłodze. W domach, w których mamy wentylację mechaniczną, musi być ona odpowiednio zbilansowania.

Kiedy warto zainstalować kolektory słoneczne

Ze względu na małą ilość dni bezchmurnych, w Polsce kolektory słoneczne nie są w stanie w znacznym stopniu zastąpić konwencjonalnego ogrzewania. Mogą jednak wspomóc w znacznym stopniu podgrzewanie wody użytkowej. Jeśli dobór i instalację wykonamy prawidłowo, możemy obniżyć ten koszt nawet o 60%.

Czy inwestycja w kolektory słoneczne się opłaca?

Montaż kolektorów słonecznych najbardziej opłaci się tym, którzy ponoszą wysokie koszty wytwarzania energii konwencjonalnej. Ponieważ, im więcej płacimy za wodę i ogrzewanie, tym szybciej zwróci się nam inwestycja w solary. Opłacalność inwestycji może wzrosnąć dodatkowo, jeśli uzyskamy do niej dopłatę albo niskooprocentowany kredyt.

Jeśli do podgrzewania ciepłej wody korzystamy z droższych źródeł energii tj. kotły elektryczne, kotły olejowe lub zasilane gazem płynnym z butli, inwestycja zwróci się znacznie szybciej niż w przypadku korzystania taniego źródła energii tj. pompa ciepła. Dla gospodarstw domowych zasilanych piecami na paliwo stałe, zastosowanie kolektorów słonecznych pozwoli na rezygnację z użytkowania ich w okresie lata, kiedy są mało ekonomiczne i korzystanie z nich nastręcza wielu problemów.

Doskonałe rozwiązanie dla dużej rodziny

Na montażu kolektorów słonecznych najbardziej zyskają duże rodziny, ponieważ w ich domach zużycie wody jest bardzo wysokie. Warto je także zamontować, jeśli korzystamy z dużej wanny z hydromasażem albo z basenu. Pamiętajmy, że montaż kolektorów słonecznych to wydatek około kilkunastu tysięcy złotych, co, w porównaniu z kosztem domu, stanowi naprawdę niewielką kwotę. Dlatego, korzystanie z energii słonecznej jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwala sporo zaoszczędzić w perspektywie wielu lat eksploatacji kolektorów.

Kolektory słoneczne są również popularne w obiektach basenowych, a także w dużych obiektach użytku publicznego. Mogą również posłużyć do wspomagania ogrzewania, jednak ma to miejsce przede wszystkim w budynkach niskoenergetycznych, gdzie dodatkowa instalacja pracuje na obniżonym parametrze grzewczym.